تبلیغات
تفریحگاه...بزرگترین سایت علمی.تفریحی.کاربردی.فرهنگی....

٣٠ درصد كاوش‌های اینترنتی، دین پژوهی است.

حمید ضیایی‌پرور در وبلاگ "خبرنگار" به نشانی http://www.reporter.ir  نوشته است: اینترنت به ابزار مهمی برای گسترش دین و معنویت در دنیا تبدیل شده است، با این وجود بررسی‌ها نشان می دهد كه نهادهای دینی در كشور ما هنوز به قابلیت‌ها و ظرفیت های این فناوری برای توسعه معارف دینی پی نبرده‌اند و از آن برای جذب جوانان به سوی دین و معنویت بهره‌برداری مطلوب و گسترده ای نكرده اند.

وبلاگ‌های مذهبی در ایران و جهان یك دسته قوی و قدرتمند از وبلاگ ها را تشكیل می دهد. چون این وبلاگ نویس ها انگیزه درونی بیشتری برای به روزرسانی وبلاگ های خود دارند، مطالعات انجام شده در مركز مطالعات رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان می‌دهد كه وبلاگ‌های مذهبی در سال های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و توانسته است توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب كند.

در كنار این وبلاگ ها، تشكل‌ها و نهادهای مدنی مرتبط با وبلاگ های مذهبی در ایران نیز شكل گرفته است كه از جمله آن ها می توان به مجمع وبلاگ نویسان مسلمان و دفتر توسعه وبلاگ دینی اشاره كرد.

براساس تحقیقات به عمل آمده مهم ترین آسیب هایی كه وبلاگ های ارزشی را تهدید می كند، بدین شرح است: نبود انسجام در عمل و برنامه ریزی و سیاست گذاری كلان و درازمدت در رابطه با وبلاگ های ارزشی كه دوباره كاری و موازی كاری در پی داشته است. برخلاف وبلاگ های سكولار و ضددینی، متاسفانه وبلاگ های دینی و ارزشی از انسجام و اتحاد كافی برخوردار نمی باشند و برنامه آینده نگر ندارند.

مجامعی هم كه متولی امور وبلاگ نویسی هستند به علل مختلف نتوانسته اند آن چنان كه باید و شاید به وظایف خود عمل كنند. این مراكز چون پشتوانه مالی ندارند و از كادر قوی و تمام وقت برخوردار نیستند، تا به حال نتوانسته اند در جهت دهی به وبلاگ ها و نیز برنامه ریزی كلان آینده‌نگر موفق عمل كنند.

نبود استقلال در وبلاگستان و پیروی آن از رسانه ها و سایت های فعال در اینترنت مشكلی است كه گریبانگیر همه وبلاگ ها، اعم از دینی و غیردینی می باشد؛ اگرچه وبلاگ های دینی تا حدودی مستقل تر از وبلاگ های دیگر عمل می كنند، ولی در كل، وبلاگ ها تا به حال دنباله رو بوده اند. البته تاثیرپذیری از سایت ها كه با امكانات زیاد تولید اطلاعات می كنند، اجتناب ناپذیر است ولی وبلاگستان باید با هویت مستقل در عرصه دنیای مجازی حضور داشته باشد.

نبود حمایت كافی از وبلاگ ها هم مشكل دیگری است كه امروزه وبلاگ های دینی با آن روبه رو هستند. اكثر وبلاگ نویسان دینی در حال تحصیل در مقطع دبیرستان و دانشگاه می باشند و در تامین هزینه های تحصیل مشكل دارند و هزینه های وبلاگ نویسی هم به آن اضافه می شود.

در این میان وجود سازمان هایی كه به آن ها در كاهش هزینه ها كمك كند، ضروری است كه تا آن جایی كه نگارنده اطلاع دارد چنین مراكزی یا وجود ندارد یا اگر هم باشد به علت نبود توازن بین امكانات آنان با تعداد پرحجم وبلاگ نویسان، خدماتشان كم اثر است.

در كشورهای خارجی سایت های بزرگ بخشی را به معرفی وبلاگ ها اختصاص می دهند كه این امر در رونق امر وبلاگ نویسی موثر است، ولی در كشور ما به غیر از چند سایت خبری، از این حمایت ها خبری نیست.

باتشكر::::لطفانظربدهید::::